90 günde Freelance Web Tasarımcı OlunAlan Adınızı (Domain) Arayın

Yeni bir marka yaratmak için domain arayın

.com $12.00 .net $14.00 .org $14.00.biz $14.00 .co $28.00

90 günde Freelance Web Tasarımcı Olun

Serbest bir web tasarımcısı olarak çalışmak birçok insan için rüya gibi bir iş olacaktır. Evden veya internet bağlantısı olan herhangi bir yerden çalışabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız istemciler üzerinde bir miktar kontrole sahip olacaksınız. Esnek bir programdan ve tipik bir 9-5 ofis işinden daha fazla özgürlükten yararlanacaksınız. Ve müşterileriniz için gerçekten fark yaratan eğlenceli projeler üzerinde çalışacaksınız.

Serbest meslek sahibi olmayı seveceğiniz çok şey var.

Bununla birlikte, sadece bazı tasarım veya kodlama becerilerine sahip olmak, kendi işinizi yürütmede başarılı olmak için yeterli olmayacaktır. Ayrıca, açılış müşterilerinden, projelerin yönetilmesine, işletmenin finansal yönlerine kadar tüm ayrıntıları işleyebilmeniz gerekir.

Serbest çalışmayı düşündünüz, ancak sürecin çok ürkütücü olduğunu düşünüyorsanız, umarım bu makale yardımcı olacaktır. Burada en önemli görevleri, mantıklı ve başarılı olmanız için en iyi şansı sağlayacak şekilde ayrılmış bulacaksınız. Bu adımları izleyin ve 90 gün veya daha kısa sürede karlı bir serbest iş yürütüyor olabilirsiniz.

724 WEB LTD’ye on yıldan uzun bir süre önce başladığımda, bazı şeyleri doğru yaptım ve bazı şeyleri yanlış yaptım. Başarıya ulaşmama yardımcı olan en önemli şey, devam etmemdi. Bir hata yaptığımda ondan öğrendim ve yaklaşımımı ayarladım.

Takip edebileceğiniz bir plana bakalım.

İlk 30 Gün: Yapı

İlk 30 gün boyunca, odak noktası işiniz için temel oluşturmaktır.

Kendi serbest işinize başlıyorsanız, Serbest Başlangıç ​​Kitimize göz atmayı unutmayın . Sözleşme şablonlarını ve formlarını, pazarlama malzemelerini, tasarım kaynaklarını ve başarılı serbest çalışanlarla yapılan röportajları içerir. Daha fazla bilgi edinin .

İlk Hafta: Ad ve Alan Adı

Çoğu freelancer sadece kendi adını kullanacaktır, ancak bazıları ayrı bir işletme adı oluşturmayı tercih edecektir – örneğin, 724 WEB LTD. Her iki yaklaşım da iyidir, sadece hangisini tercih edeceğiniz meselesi size kalmış.

Kendi adınızı kullanmak, kişisel marka bilinci oluşturma ve itibarınızı oluşturma ve ad tanıma için harikadır.

Ancak, işi gelecekte kendinizin ötesinde büyütmek istiyorsanız, ayrı bir işletme adı kullanmak daha ideal olabilir.

Bir ada karar verdikten sonra, alan adının kullanılabilir olduğundan emin olun (.com alan adı şiddetle önerilir) ve devam edin ve alanı kaydedin

İkinci Hafta: Hizmetlerinizi Tanımlayın

Web tasarımcıları ve geliştiricileri birçok farklı hizmet sunabilir ve tam olarak ne sunmak istediğinizi düşünmek iyi bir fikirdir. Bu, becerilerinizden ve deneyimlerinizden etkilenecektir, ancak birçok farklı konuda deneyimli olsanız bile, markalaşmak amacıyla hizmetlerinizi sınırlamak isteyebilirsiniz.

Orada on binlerce (belki daha fazla) serbest tasarımcı ve geliştirici var. Kendinize sadece bir tasarımcı veya geliştirici demeyin ve insanların projeleri için size gelmesini beklemeyin. Bir çeşit uzmanlık tavsiye ederim ve bunu yapmanın bir yolu belirli hizmetler sunmaktır.

Aşağıda, sunabileceğiniz bazı hizmetlere örnekler verilmiştir:

Tam kapsamlı web sitesi tasarımı
Özel WordPress temaları yapımı
WordPress kurulumu (mevcut ücretsiz veya premium temaları kullanarak)
WordPress bakım ve desteği
E-ticaret web sitesi geliştirme
Logo tasarımı
Bu sadece olasılıkların kısa bir listesidir, ancak sunulabilecek birçok özel hizmet de vardır.

Bazı durumlarda, yeni serbest çalışanlar daha küçük projelerle daha başarılı olurlar. Bir müşteri için büyük, özel bir tasarım projesi almak, ne kazanabileceğiniz açısından harika olabilir, ancak daha büyük projeler için işe başlayan müşteriler genellikle kanıtlanmış bir sicil ararlar. Yeni bir freelancer olarak, daha küçük bütçeli müşteriler için seçenekler sunan bazı hizmetler sunarak başlamak isteyebilirsiniz. Daha büyük ajansların genellikle bu işlerle ilgisi yoktur, bu nedenle daha az rekabetle karşı karşıya kalabilirsiniz ve hala kazanılması gereken çok para vardır.

Şu anda, birçok müşteri WordPress’te kendileri için bir web sitesi oluşturacak bir tasarımcı kiralamak istiyor. Bazı serbest çalışanlar bu işleri koda bile dokunmadan tamamlayabilirler. WordPress’i yüklemek, premium bir tema ve bazı eklentiler ayarlamak, istemci için ilk sayfaları oluşturmak ve mizanpaja veya tasarıma bazı küçük özelleştirmeler (tema özelleştiricisi aracılığıyla veya sürükleme yardımı ile mümkündür) ve güvenlik eklentileri). WordPress site yapımından saatte $60 dolar kazanan tasarımcılar var bu dünyada.

3. Hafta: Kitlenizi Tanımlayın

Uzmanlaşmanın bir başka yolu da belirli bir kitleye hizmet etmektir. Hizmetlerinizi özelleştirmeniz ve belirli bir kitleye ulaşmaya çalışmanız önemle tavsiye edilir.

Burada aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok seçenek vardır:

Girişimciler ve küçük işletmeler
Belirli bir sektördeki müşteriler
Yerel müşteriler
Belirli bir kitleyi hedeflemek, tam olarak müşteri olarak inmek istediğiniz kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmış bir mesaj oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, hizmetlerinizi kendilerine yardımcı olacak bir şekilde sunabilir ve hatta çok benzer olan geçmiş projelerden iş örnekleri gösterebilirsiniz.

4. Hafta: Ücretlerinize Karar Verin

Çoğu web tasarım projesi, saat başına ücretlendirilmek yerine tüm proje için genel bir ücretle faturalandırılır. Proje başına sabit oranlar genellikle müşteri için en iyi sonucu verir (ne bekleyeceğini bilirler) ve tasarımcı için. Ancak potansiyel bir müşteriye fiyat teklifi verirken, projeyi tamamlamanız ve bunu kazanmak istediğiniz saatlik ücretle çarpmanız için geçen süreyi tahmin etmeniz gerekir.

Örneğin, saatte 50 $ kazanmak istiyorsanız ve bir projenin 20 saatlik zamanınızı almasını bekliyorsanız, toplam proje fiyatı 1.000 $ olacaktır. Ayrıca, hataya biraz yer açabilir ve beklenenden daha fazla zaman harcamanız durumunda fiyatı biraz daha yüksek teklif edebilirsiniz.

Web sitenize fiyat göndermemenizi tavsiye ederim. Fiyatlarınızı genel olarak listelerseniz daha az esnekliğe sahip olursunuz. Hizmetlerinizi herhangi bir fiyat olmadan listelemek ve daha sonra her proje için özel bir teklif vermek genellikle daha iyidir .

Sonraki 30 Gün: Web Sitenizi Kurma


İlk 30 gün içinde işletmeniz için temel oluşturduktan sonra, işinizin kritik bir parçası olacak portföy web sitenizi kurmanın zamanı geldi. Portföy web sitenizi oluşturmadan ÖNCE, sunacağınız belirli hizmetler ve hedeflemek istediğiniz kitle gibi şeyleri düşünmek önemlidir.

5. Hafta: Portföy Web Sitenizi Oluşturun

Portföy web siteniz, birçok potansiyel müşterinin sizinle birlikte yaşayacağı ilk deneyim olacaktır. İyi ya da kötü, muhtemelen portföylerini web sitenizde gördüklerine göre projelerini ele alma yeteneğinizi değerlendireceklerdir. Portföy web sitelerinizde sergilediğiniz projeler ve sitenizin tasarımının kendisi, müşteriyi sizinle iletişim kurmaları gerektiğine ikna etmenin kritik parçalarıdır.

Portföy web sitenizin büyük olması gerekmez, aslında, çoğu portföy web sitesinde sadece birkaç sayfa vardır (ana sayfa, hakkında / biyografi, hizmetlerin açıklaması, önceki çalışma örnekleri ve iletişim), ancak iyi görünmeli ve çalışmalıdır. herhangi bir cihazdan hızlı bir şekilde erişilebilmelidir.

6 – 8. Haftalar: Portföyünüze Eklenecek Öğeleri Toplayın

Yaptığınız ve portföyünüze eklemek için uygun olabilecek bazı çalışma örnekleriniz olabilir veya olmayabilir. Kullanabileceğiniz iş örnekleriniz yoksa, bu zamanı bazılarını oluşturmak için kullanmanız gerekir. İyi haber şu ki, çok fazla çalışma örneğine ihtiyacınız yok. Kalite miktardan daha iyidir.

Eğer sunduğunuz birincil hizmet web tasarımı ise, portföyünüzde 3 kaliteli iş örneğine sahip olmak bile başlamak için yeterlidir. Bu 3 iş örneğini almanız gerekiyorsa, bir web sitesine ihtiyacı olup olmadığını görmek için arkadaşlarınız ve ailenizle görüşün. Portföyünüz için iyi bir örnek olabilecek bir proje elde etmek için iyi bir indirim sunabilirsiniz. Dikkate almak isteyebileceğiniz diğer bir seçenek kişisel bir proje kullanmaktır. Portföyünüzde yer alacak bir şey olması amacıyla belirli bir müşteri için bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Hizmetlerinizi uzmanlaştırıyorsanız veya belirli bir kitleyi hedefliyorsanız, çalışma örneklerinizin alakalı olması gerektiğini unutmayın. Örneğin, hizmetlerinizi e-ticaret web siteleri oluşturmaya odaklıyorsanız , portföyünüzdeki örnekler e-ticaret web siteleri olmalıdır. Cami web sitelerine odaklanıyorsanız, portföyünüzdeki örnekler cami web siteleri olmalıdır.

Son 30 Gün: İş Bulma

En iyi çalışmanızı sergileyen bazı çalışma örnekleriyle portföy site kurulumunuzu yaptıktan sonra, ödeme yapan müşteriler bulmaya odaklanma zamanı geldi.

Bu 30 günlük süre boyunca, müşterileri karaya çıkarmak için birkaç farklı yöntem kullanacaksınız. Erken başarınız varsa ve bazı müşterilere ulaşırsanız, zamanınızı müşteri projelerini tamamlamak ve iş bulmak için bu yöntemlerden bazılarını atlamak için kullanabilirsiniz.

Müşteriler için herhangi bir iş yapmadan önce, bir sözleşme kullanarak kendinizi koruduğunuzdan emin olun. Bizim Serbest Başlangıç Kiti avukat tarafından hazırlanmıştır. İletişim şablonları sizin için kolaylık sağlar. Bunu yapmak zorundasınız. Tek yapacağınız ayrıntılarınızı, müşterinizin ayrıntılarını ve proje detaylarını doldurmak. Web tasarımı, logo tasarımı, grafik tasarımı, web sitesi bakımı, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması ve daha fazlası için sözleşmeler bulunmaktadır.

9. Hafta: Kişisel Ağınız

Başlamak için en iyi yer mevcut kişisel ağınızdır. Birçok serbest tasarımcı, işlerinin çoğunu küçük işletme sahiplerinden alır ve muhtemelen en azından birkaç küçük işletme sahibini bilirsiniz.

Ailenizi, arkadaşlarınızı, komşularınızı, sosyal çevrelerinizdeki insanları (cami, dernekler, kulüpler vb.) Düşünün. Küçük işletme sahibi olan herkesle ve hizmetlerinizden yararlanabilecek bir işletme için çalışan herkesle iletişim kurun.

Çoğu serbest çalışan, mevcut ağlarındaki insanlarla konuşarak ilk birkaç müşterisini bulabilir. Kişisel olarak tanıdığınız biri tarafından işe alınmak yerine, birini tanıyan birinden olası satış gelmesi mümkündür.

10. Hafta: Sosyal Medya


Ne yaptığınızı ve sundukları hizmetleri belirtmek için mevcut kişisel sosyal profillerinizi (Facebook hesabınız gibi) kullanabilirsiniz. Ayrıca işletmeniz için yeni sosyal profiller oluşturabilir ve etkin olmaya başlayabilirsiniz.

Çok fazla farklı sosyal ağ var ve bunların hiçbirinde aktif olamayacaksınız. Size uygun olabilecek bir veya iki tane seçmenizi ve zamanınızı bu sosyal ağlara ayırmanızı öneririm.

LinkedIn’i unutmayın. Kişisel nedenlerle çok kullandığınız bir site olmayabilir, ancak küçük işletme sahiplerinden iş almak istiyorsanız, LinkedIn aktif olmak için harika bir yerdir.

11. Hafta: Soğuk Sosyal Yardım

Kimsenin müşteri bulmak için favori yolu olmayabilir, ancak kişisel ağınızı tükettikten sonra soğuk erişim etkili olabilir.

Soğuk erişim konusunda birkaç farklı yol vardır. Açıkçası, şirketleri arayabilir, e-posta gönderebilir veya imzasız gönderi PTT postası gönderebilirsiniz. Doğru kişiye ulaşabiliyorsanız telefonla aramak kesinlikle en etkilisi olabilir. E-posta da etkili olabilir, ancak PTT postalarının baskı ve posta masraflarında çok fazla paraya mal olma şansı vardır, bu yüzden şimdilik bunu atlamanızı öneririm.

İşletmeleri hedefleme söz konusu olduğunda, birkaç seçeneğiniz vardır. İlk olarak, hizmetlerinize ihtiyaç duyabilecek yerel küçük işletmeleri hedefleyebilirsiniz. Tabii ki, müşterilerinizin yerel olması gerekmiyor, ancak birçok işletme sahibi yerel bir tasarımcı kiralamaktan daha rahat hissediyor. Onlarla yüz yüze görüşmeseniz bile, yerel biriyle uğraşmak daha kolay olabilir.

Ardından, uzmanlığınıza göre işletmeleri hedefleyebilirsiniz. Nerede bulunduklarına bakılmaksızın, hedef pazarınız olan kesin işletme ve kuruluş türlerine başvurun.

12. Hafta: Reklamlar

İlk aşamalarda, muhtemelen pazarlama ve reklamcılık için harcayacak çok paranız yok. Şimdiye kadar, para harcamadan müşteri bulmanın birkaç yolunu inceledik, ancak şimdi küçük bir bütçeyle bile gerçekçi olan ücretli reklamlar için bazı seçeneklere bakacağız.

Facebook, Google AdWords veya Microsoft Ads (eski adıyla Bing Ads) ile reklam vermek ucuz ve son derece uygun maliyetli olabilir. Tam olarak ulaşmak istediğiniz kitleyi hedefleyebilirsiniz, böylece işe yaramaz reklamlar için ödeme yapmazsınız.

Günde yalnızca birkaç dolarlık bir bütçeyle bile, gün geçtikçe portföy web sitenize olası satış getirecek bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Ücretli reklamlar yayınlarsanız, ziyaretçileri ana sayfanıza yönlendirmek yerine bir açılış sayfası oluşturmanızı öneririm. Ücretsiz bir tahmin veya fiyat teklifi için doldurulacak bir form gibi bir harekete geçirici mesaj içeren bir açılış sayfası oluşturun.

Reklamlar söz konusu olduğunda, Google ve Facebook en çok dikkat çekiyor, ancak diğer platformlar da etkili olabilir. Microsoft Ads ile birkaç farklı kampanya için reklam yayınladım ve başarılı oldum. Fiyatlar, Google AdWords ile ödeyeceğinizden daha düşük olma eğilimindedir ve aynı hedefleme özelliklerine sahipsiniz. Tek dezavantajı, hacim kadar yüksek değil, ancak tecrübelerime göre Microsoft Ads kesinlikle denemeye değer.

İleriye gidiyor
Bu noktaya kadar tüm adımları izlediyseniz, umarız bir serbest iş kurulumunuz, en iyi çalışmanızı gösteren bir portföy siteniz vardır ve belki bir veya iki müşteriyi toplayabilirsiniz.

İleride, çalışmanızı potansiyel müşterilerin önünde tutmanız gerekecek. Projeleri tamamlarken müşterilerinizden referans almak büyük bir yardımcı olabilir, ancak daha da iyi olacak olan, bir kerelik müşterilerinizin bazılarını tekrar eden müşterilere dönüştürmektir. Müşterilerinizin birçoğunun sitelerinde sürekli bakım veya güncelleme ihtiyacı olacaktır (bunu kendileri yapsalar bile, birçoğu daha fazla uzmanlığa sahip birine ödeme yapmayı tercih edecektir). İyi bir müşteriniz olduğunda, devam eden işler için onlara bir çeşit paket sunduğunuzdan emin olun. Ayda belirli sayıda çalışma saati veya belirli bakım görevleri içerebilir. Bu tür müşteriler, gelirinizi sabitlemek ve sürekli yeni müşteriler bulma ihtiyacını azaltmak için uzun bir yol kat edecektir.

Vergi Konularına dikkat edin

Freelance olarak çalışma yapabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekebilir. Vergi konuları bölgenizdeki bir mali müşavir ile görüşün.

freelance web tasarımcısı olarak çalışmanız için önceden oluşturmanız gereken kurumsal kimlik maeryallerine aşağıdaki listede sıraladım.

İki taraflı bir kartvizit şablonu,
fatura şablonu,
teklif şablonu,
antetli kağıt/kırtasiye şablonu,
üçe katlanmış broşür şablonu,
klasör şablonu,
zarf şablonu ve bir logo içerir.
Temiz ve Kalın Portföy Kitap Şablonu
Temiz ve Kalın Özgeçmiş Şablonu
HTML Fatura Şablonu
Basit HTML Fatura Şablonu
Tasarım Özeti Baskı ve Web Şablonu
Portföy PDF’si
Şık HTML E-posta Bülteni Şablonu
Şık HTML E-posta Haber Bülteni Şablonu
Basit HTML E-posta Bülteni Şablonu
SEO Hizmetleri Broşürü Şablonu
Tasarım Hizmetleri Broşürü Şablonu
İş Çözümleri Broşürü Şablonu
Web Tasarım Sözleşme Şablonu
Web Sitesi Bakım Sözleşmesi Şablonu
Logo Tasarım Sözleşme Şablonu
SEO Hizmetleri Sözleşme Şablonu
Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Sözleşme Şablonu
Gizlilik Sözleşmesi Şablonu
Şablon Satıcıları için Yasal Şartlar ve Koşullar
Üyelik Web Siteleri için Kullanım Şartları Şablonu
Web Tasarım Sözleşme Değişikliği Şablonu
Grafik Tasarım Hizmetleri Şablonu
Dış Kaynak Kullanım Sözleşmesi Şablonu
Telif Hakkı Yetkilendirme Şablonu
Belge Şablonları:
Ayrıca, bir tekliften sonra takip, ödeme gecikmesi bildirimi, ücret artışı bildirimi, teşekkür mektupları ve daha fazlası gibi şeyler için mektuplar veya e-postalar için yararlı şablonlar alacaksınız.
Ayrıca bir bilanço, kar ve zarar tablosu ve bir gider kaydı için bazı temel elektronik tablolar alacaksınız.
E-posta ve Mektup Şablonları
Mali Belgeler Paketi

Bilgi Ürünleri:
Bu röportaj ve kısa e-kitap koleksiyonuyla, kendi başarılı serbest işinizi kurmanıza yardımcı olacak birçok bilgi ve bilgi edineceksiniz. Belirli uzmanlık alanlarını kapsayan birkaç farklı tasarımcıyla röportajlar var.

E-kitap: İlk Tasarım Müşterilerinizi Bulma

E-kitap: Tasarım İşinizi Pazarlamak İçin Bir Blog Nasıl Kullanılır

E-kitap: PT Freelance’den FT Freelance’a – Başarı İçin Bir Kılavuz

Stok Grafik Satışı: Ryan Putnam ile Bir Röportaj

Tasarım Blogger’ı Olarak Geçimini Sağlamak: Chris Spooner ile Bir Röportaj

Başarılı Bir Serbest Çalışmayı Yönetmek: Brian Hoff ile Bir Röportaj

Bir WordPress Tema Mağazası Başlatma: ThemeJam’den Brian Casel ile Bir Röportaj

Twitter’ı Kendinizi Pazarlamak İçin Kullanmak: Andy Sowards ile Bir Röportaj

Kişisel Projelerin Peşinde: Noura Yehia ile Bir Röportaj

Serbest Çalışmadan Ajans Sahibine: Brennan Dunn ile Bir Röportaj
Simgeler:

Bol şans dilerim…

Kategoriler
724 Web Hosting Service